Poptávka Objednávka

Jak správně vybrat pracovní plošinu ?

Vzhledem k různým druhům a rozsahům prováděných prací je sortiment pracovních plošin na současném trhu široký a rozmanitý.

Plošiny jsou konstruovány přímo pro konkrétní pracovní prostředí a nasazení v praxi a jsou tedy vyráběny v různých podobách, variantách a velikostech. Vzhledem k výše uvedenému je zřejmé, že právě správná volba zvedacích plošin, tedy jejich velikost, resp. typ vzhledem k jejich předpokládanému použití (vykonávané činnosti a jejich rozsah) má rozhodující vliv i na jejich efektivní využití.

K výběru správného typu plošiny ze strany uživatele je proto vždy třeba znát všechny požadavky na manipulaci a prostředí ve kterém bude plošina nejčastěji používaná. 

Mezi základní technické parametry plošin patří:                                                                                                                                                                    Nosnost koše a jeho rozměry, pracovní výška, boční dosah, čas zdvihu, celková hmotnost plošiny a její hlavní rozměry.

Mechanizmus zvedání

Z hlediska efektivního využití pracovních plošin tvoří důležitou část mechanismus zvedání. Rozeznáváme jej dle následujích typů pracovních plošin:                                                      

Sloupové plošiny je pro svou jednoduchost a operativnost určen hlavně pro práci v halách, skladových prostorách nebo jiných vnitřních prostorách, což umožňuje všestranné použití při montáži, údržbě nebo revizích ve výškách do 12 m. Plošina je upevněna pomocí čtyřdílného teleskopického ramene k podvozku, který je poháněn elektromotorem s napájeným ze sítě s napětím 230 V nebo pomocí baterií s napětím 24 V.

sloupová plošina

Nůžkové plošiny jsou velmi často využívány v praxi, hlavně ve stavebnictví, průmyslu a energetice, jejich pracovní dosah je maximálně 28 m. Využívají nůžkové uspořádání dvojice ramen nad sebou a na rozevírání, resp. zavírání slouží přímočarý hydromotor. Pohon hydrogenerátoru bývá nejčastěji realizován elektromotorem napájeným bateriemi s napětím 24 V, nebo ze sítě s napětím 230 V nebo 400V. Elektricky poháněné nůžkové plošiny jsou primárně určeny pro práci v interiéru. Dieslově poháněné nůžkové plošiny pak pro práci v terénu.

nůžková plošina

Kloubové plošiny jsou kombinací kloubových a teleskopických zvedacích plošin což umožňuje jejich větší flexibilitu. Vyznačují se jednoduchým ovládáním, nízkou hmotností a vynikajícími výkonovými parametry, přičemž jako teleskopické, bývá řešeno koncové rameno pracovního zařízení. Jejich hlavní výhodou je výkyvný koš a výborná průchodnost plošiny terénem.

kloubová plošina

Teleskopické plošiny jsou určeny pro venkovní použití hlavně všude tam, kde je potřebný velký boční dosah.Vyznačují se jednoduchým ovládáním, avšak vyšší hmotností a vynikajícími výkonovými parametry. Výškový dosah je maximálně 43 m, boční dosah až 22 m.

teleskopická plošina

Přívěsné plošiny představují široké spektrum využití pro svou flexibilitu, malou hmotnost a velký boční dosah. Disponují pracovní výškou plošiny maximálně do 30 m bočním dosahem až do 18 m, nosnost plošin bývá do 250 kg. Díky nízké hmotnosti je možno tyto plošiny přepravovat za automobilem s běžným tažným zařízením, avšak odpovídající hmotnosti stroje.